Tlačítko - cena strechy
Napíšte do našej poradne
Osvedčenia
Kontakty PEMStav, s.r.o.

Hrochoť 18, Hrochoť 976 37
e-mail: info@pemstav.sk
Mobil: 0911 605 109

Vážení návštevníci našich stránok,
vzhľadom na vysokú vyťaženosť počas týchto mesiacov sme nútení zastaviť poradňu. Sľubujeme, že urobíme všetko preto aby sme ju spustili čo najskôr.
Ďakujeme za pochopenie.

Poradíme Vám pri oprave či výstavbe novej strechy

Rozhodli sme sa vytvoriť poradňu, priestor kde nám môžete poslať otázky ohľadom rekonštrukcie alebo výstavbe novej strechy. Jej cieľom je podať vám pomocnú ruku, možnosť získať viac informácií a názor odborníka na problémy, ktoré musíte riešiť.

Naše odpovede budeme uverejňovať na tejto stránke každé 2 týždne. Formulár prostredníctvom ktorého nám môžete poslať otázky sa nachádza pod odpoveďami.

Dobrý deň, kúpili sme rozostavanu stavbu, mame v plane zobytnit podkorvie, strecha je ale bez stresnej folie, len laty a škridla. Je mozne zabezpecit aj dodatocne odvadzanie vody pri pripadnom puknuti skridle aj bez toho aby sme museli celu skridlu zlozit? Co by mala obsahovat cela izolacia az po sadrokarton? Dakujem.

Zlozenie stresneho plasta pri obytnom podkrovi ma byt nasledovne:

 • stresna krytina
 • stresne laty
 • difuzna folia s kontralatami
 • tepelna izolacia medzi krokvy
 • tepelna izolacia priecne na krokvy
 • interierova nepriepustna folia najlepsie hlinikova, ktora zaroven odraza teplo
 • sadrokarton (dreveny obklad)

Jedine riesenie ako zabezpecit odvadzanie vody pri pripadnom puknuti škridle, je zhodit krytinu a namontovat difuznu foliu. Folia nesluzi len na odvadzanie vody, ale zabranuje vniknutiu kondenzu do interieru (tepelnej izolacie, sadrokratonu) a nasledne vytvoreniu plesni. Ak Vam niekto navrhne riesenie namontovat foliu z interieru tak je "fuser" a neznali problematiky.

Rada na zaver: odborne vyskolena firma Vam to zrealizuje na kluc a Vy sa vyhnete zbytocnym nakladom pri vniknuti vlhkosti do interieru – teplna izolacia navlhne, spesnie a neplni funkciu.

Dobrý deň,
pred časom sme kúpili starší cca. 33 ročný rodinný dom, ktorý ma plochú strechu. Pôvodný majiteľ mal túto plochú strechu pôvodne pokrytú pravdepodobne asfaltovými pásmi (asi IPA..), ktoré z času na čas na niektorých miestach zatekali. Dom bol riešený ako klasická kocka v 70 - 80 rokoch minulého storočia, s veľkým balkónom v zadnej časti domu. Tento balkón celý komplet zastavil a začal ho používať ako ďalšiu miestnosť na prvom poschodí, avšak asi z dôvodu ďalšieho celkového zaťaženia stavby nespravil nad túto miestnosť betónovú deku pod strechu. Takže na pôvodnú strechu a zároveň aj nad túto dostavanú miestnosť spravil oceľovú konštrukciu a na ňu umiestnil novú pl echovú strechu. A tu sa dostávam k problému plechová strecha. Pod pôvodnou strechou je všetko o.k., ale pod plechom v dostavanej miestnosti vzniká kondezacia vodných pár a stekancov a navlhaniu steny hlavne v týchto extrémnych mrazoch. Už sme vymenili po pôvodnom majiteľovi pôvodú izoláciu (10 cm isover a igelitová fólia!!) teraz je tam 20 cm izolácia Knauf insulation a hliniková parofólia, zelený sadrokartón, ale stále to nie je v poriadku. Plech je plech! Už som sa s týmto problémom obratil aj na iné firmy, ale každá hovorí niečo iné. Poprípade aký máte názor na PUR izoláciu strechy.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Strecha je nedostatočne odvetraná a podľa Vašich podkladov Vám tam chýba strešná difúzna fólia. Skladba strechy by mala byť nasledovná:

 • plechová krytina
 • strešné laty
 • kontralaty
 • strešná difúzna fólia
 • tepelná izolácia v dvoch vrstvách min. 26 cm
 • hliníková fólia
 • sadrokartón

Navrhujeme Vám rozobratie strešného plášťa a odizolovanie strešnej krytiny. Čo sa týka pár izolácie sú veľmi kvalitné a zabraňujú v menšej hrúbke úniku tepla, avšak ani táto izolácia nerieši Váš problém úplne, lebo po čase sa Vám kondenzácia objaví v miestnostiach.

Chcel by som sa opýtať či potrebujem súhlas od susedov na montáž strešných okien ktoré budú situované k ich domu a vzdialenosť mezdi oknami je asi cca 10 m.

Minimálna vzdialenosť od susedovho pozemku je 80 – 100 m, pričom strecha nemôže zasahovať do susedného pozemku. Majiteľ susedného pozemku sa pri stavebnom konaní vyjadruje a dáva stanoviská či súhlasi s minimálnou vzdialenosťou ako aj s oknom, či môže byť situované na jeho pozemok.

Máme 45-ročný rodinný dom a chceli by sme nadstavbu tohto domu aj s výmenou strechy a deky. Chcela by som sa opýtať, či robíte komplet nadstavbu plus statiku domu? A pracujete v rámci celeho Slovenska?

Naše práce realizujeme v rámci celého Slovenska. Taktiež Vám vieme vypracovať kompletnú PD aj so statikou Vášho domu. V prípade záujmu nás kedykoľvek kontaktujte.

Počas rekonštrukcie rodinného domu som vykonal zmenu oproti projektovej dokumentácii a to takú, že som naviac osadil strešné okno v detskej izbe za účelom presvetlenia a skvalitnenia spomínanej izby. Túto zmenu mi architekt schválil a do dokumentácie dodatočne dokreslil. Vyjadril sa, že neporušujem stavebný zákon, lebo okno je oproti susedovej chalupe, kde oni nemajú vôbec okná. Pri kolaudácii stavebná komisia nemala taktiež námietky. Lenže susedia si zmysleli, že proti tomu námietku budú mať. Stavebná komisia mi kolaudačné rozhodnutie dala, ale na základe susedovho právnika ho aj v zápätí zrušila. Stavebný úrad pri obci nevedel čo s tým, tak sa obrátil na okresný stavebný úrad. Ten celú vec prehodnotil a potvrdil rozhodnutie stav. úradu pri obci, že rozhodol správne. Keď sa stav. komisia pýtala susedov prečo nesúhlasia, povedali že ich sledujeme cez toto okno. Toto ich tvrdenie je úplný nezmysel, lebo ked by som ich chcel sledovať tak sa pozerám na nich cez okno ktore mám v jedálni. Z tohto okna mám výhľad na ich dvor ako na dlani. Proti tomuto jedálenskému oknu nemali pri stavebnom konani žiadne námietky. Spominané strešné okno je vo výške 1,9 m a bolo by absolútne nepohodlné z tohoto okna niekoho sledovať. Ja som ho tam dal preto aby som presvetlil izbu nie za účelom sledovania. Obviňujú ma z úplného nezmyslu, bez akéhokoľvek dôkazu. Na poslednom jednaní na obecnom úrade susedia v zastúpení právnika žiadajú aby som okno opatril mliečnym sklom a zabezpečil okno proti otvoreniu. Prosím vás, chcel by som sa vas opýtať, čo mám v tomto prípade robiť. Už sa vyhrážajú aj súdom. Ďakujem za radu.

Na montáž strešných okien situovaných k susedovmu domu potrebujete súhlas suseda. Ak je medzi vašimi pozemkami potok alebo cesta tak sused uz súhlas nedáva, ale mal by Vám ho dať príslušný správca toku, resp. cesty. Súhlas musí byť písomný.

Chcela by som sa informovat či je povinné mať na dome odkvapové rýny aj so susedovej strany. Pri mojej záhrade je susedov dom,kedysi sa stavalo tak, že domy boli deliace čiary čiže naš pozemok je od ich oddeleny murom ich domu. Sused ešte pred 7 rokmi robil nadstavbu na dome a doteraz si z mojej strany nenamontoval odkvapové rury, mam tam len pozemok kde sadime plodiny. Ale dal by sa tam postavit aj dom. Musí si sused aj na mojej strane urobit odkvapové rýny alebo to nieje povinné? Každý rok sa ho pýtam kedy to tam namontuje a odpoved je že nevie. Dokonca sa tam nastahovali vrabce a vždy mi zlikviduju úrodu Minule sa susede vyjadril, že tie ryny tam nedá aj keby mi zahradu zalialo. Môžem sa ísť sťažovať na obecný úrad ? Ďakujem za odpoveď

Váš problém, ktory ste opísali riešil stavebný zákon 50/1976 Z.z., ktorý opisuje, že sused je povinný zabrániť stekaniu dažďovej vody na cudzí pozemok ako aj padanie snehu zo strechy. Tento problém Vám pomôže vyriešiť aj obvodný stavebný úrad, ktorý Vám poradí ako postupovať v danej situácii.

Zdravím vás. Chcem sa opýtať, pred dvoma rokmi sme vymenili krytinu a rozhodli sme si tam spraviť spálňu, klasika domu 55 ročný z manzardom, dole máme spoločnu izbu s deťmi a chceme im tam spraviť detskú izbu a my hore aby sme mali kde spať, schodisko bolo rebríkové ale dalo sa prerobiť asi 80 centimetrové široké točené schody, do toho podkrovia sme dali izoláciu ako má byť aj sadrokartón bola dost komplikovaná montáž pretože sa zachovala strecha a jednalo sa nám len o izbičku aby sme nemuseli pristavovať a tahať chalupu na dĺžku, hore sa nám osvedčilo, že netreba moc kúriť, ale pýtam sa ohľadom povolenia lebo polovica opýtaných povedalo že treba druhý zas že netreba a jeden prípad je aj tu taký istý a odpoveď že netreba. Veľkú rekonštrukciu sme nechceli pretože máme tri deti a financie nie sú veľké tak ohladom zdravého krovu sme riešili túto verziu nekaziť ale zútulniť obytnenie, poraďte, ďakujem.

Žiadne stavebné povolenie nepotrebujete nakoľko ste nemenili tvar strechy, nemontovali nové stavebné otvory (okná, dvere) a interiér domu slúži len na Vaše súkromne účely, nemusíte žiadať o žiadne stavebné povolenie.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, keď ideme meniť strešnú krytinu a budeme mať aj zabudované strešné okná, či má sused právo mi ich zamietnuť, keď jeho dom je vzdialený asi 10 metrov od nášho. Lebo keď som sa ho bola na to pýtať, tak sa mu to veľmi nepozdávalo, hoci z tej strany má iba 2 malé okienka (50x50cm)Tých 10 metrov je ešte náš pozemok, čiže z tých strešných okien sa budem pozerať na svoj dvor. Je v zákone predpísaný počet metrov pri ktorých si musím pýtať povolenie od suseda? A je potrebné aby sa mi vyjadril písomne? Ďakujem.

Sused má právo vyjadriť sa k výstavbe strešných okien ak výhľad z nich smeruje k jeho domu. Vzdialenosť 10 m nie je dostačujúca, sused by sa Vám mal vyjadriť písomne alebo Vám podpísať súhlas na výstavbu strešnych okien. Ďalej Vám radíme preštudovať stavebný zakon 50/1976, kde sa dočítate všetky úkony potrebné k rekonštukcii strechy.

Mohli by ste mi poradiť ako riešiť problém so snehovými zábranami? Máme dom dlhý 15m a strešnú krytinu od Tondachu-galzuru. Máme aj snehové zábrany (sú vlastne protisnehové škridle) 5 radov po celej dĺžke, no sneh z toho padá. Suseda sa sťažuje, že to nie sí zábrany ale ozdoby. No my sme ale za tie ozdoby dali dosť veľké peniaze. Ako postupovať? Dajú sa tie zábrany vrátiť a kúpiť za to ten set hákov s 3m mriežkov? Ďakujeme.

Protisnehové škridle v 5 radoch nezabraňujú zosuvu snehu zo strechy, musia sa riešiť kompletne po celej dĺžke a šírke strechy. Najúčinejší spôsob ako zabrániť pádu snehu zo strechy je namontovať zachytávač snehu (rebrík) a upevniť ho v dvoch radoch nad sebou.

Známi ma požiadal, napísať vám a poprosiť o postup pri montáži krovu volského oka a pokládky krytiny na volské oko, krytinou bobrovka.

Montáž strechy a pokládku krytiny Bobrovka spojená s výrobou volského oka treba prenechať na odborníkov, ktorí majú skúsenosti. Je tam veľa detailov, ktoré sa riešia priamo na streche, či už veľkost oka, jeho krajné pretiahnutie aby symetricky ladilo a v neposlednom dôsledku aj montáž krytiny, kde jednotlivé časti krytiny treba dorezávať a vkladať. Radi Vám pomôžeme pri realizácii Vašej strechy našim odborne vyškoleným tímom.

Dobrý deň, chcel by som prerábať byt a zároveň by som chcel zväčšiť okná. Po prípade si urobiť mini balkón. Je to bytovka ktorá ma 4 byty, čize dve poschodia a podkrovie ktoré by som chcel časom odkúpit. Chcel by som sa oýtať čo mi treba vybaviť ako prvé. Jedná sa mi hlavne o tie okná. Veľmi pekne ďakujem.

Ako prvé Vám treba vybaviť stavebné povolenie spolu s projektovou dokumentáciou, ešte predtým je potrebné požiadať o písomny súhlas majiteľa bytu alebo správcu bytového domu a taktiež musíte mať vypracovaný statický posudok.

Sused ma postavený dom na hranici. Musí mať snehové zábrany, keď mu padá sneh na náš pozemok? Ktorý zákon o tom hovorí?

Vlastník budovy (strechy) musí zabrániť padaniu a zosuvu snehu zo strechy. Na vlastníka objektu sa vzťahuje: stavebný zákon č. 50/1976 § 87 Zb.Z alebo zákon č. 40/1964 Zb.Z.

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, či je potrebné stavebné povolenie, keď si chceme vymeniť iba škridlu na našom dome. Vo vnútri nechceme zatiaľ zateplovať, keďže nám to financie zatiaľ nedovoľujú a stará strecha nám už padá pomaly na hlavu. Potom neskôr by sme to chceli vo vnútri aj zatepliť , aby tá časť bola riadne obývateľná. Chceme si do strechy dať zabudovať aj strešné okná tak preto sa pýtam , či je to povolenie nutné.

Stavebné povolenie nie je potrebné pri výmene krytiny. Stačí oznámenie mestskému/obecnému úradu o výmene krytiny aby bol informovaný. Čo sa týka strešných okien, ak máte v blízkosti suseda a okná Vám smerujú do jeho bývania, mali by ste ho požiadať o vyjadrenie či mu to nebude prekážať. Je to potrebné riešiť všetko písomnou formou, aby ste predišli ďalším možným problémom.

Dobrý deň, môžem použiť na oplechovanie balkóna pozinkovaný plech, ktorý sa používa ako oplechovanie strechy? Alebo je lepšie použiť oplechovanie z iného materiálu, napr. hliník. Ide o odkvapový nos.

Na oplechovanie balkóna môžete použiť aj pozinkovaný plech avšak jeho životnosť nie je dlhá. Treba ho natierať aby nezačal hrdzavieť. Hliník ako materiál nepodlieha korózii a je ideálny ako cenovo tak aj dobre tvarovateľný. Jeho povrch netreba upravovať žiadnym náterom.

Známi ma požiadal, napísať vám a poprosiť o postup pri montáži krovu volského oka a pokládky krytiny na volské oko, krytinou bobrovka.

Pi výrobe volského oka je potrebný šikovný majster, ktorý má skúsenosti. Je potrebné určiť tri základné veci podľa ktorých sa vyrobí volské oko tak aby nenarušovalo tvar strechy a hlavne zabezpečovalo beproblémové pokrytie: výšku pohľadu, mat. sklon volského oka a stanovenie vynášacej línie. V prípade potreby Vám radi zašleme náčrt a výpočet podľa ktorého by nemal byť problém zhotoviť volské oko.

Chcem sa opýtať. Chceli sme si spraviť podkrovnú izbu. Strecha zostala stará lebo všetko bolo zachovalé, akurát sme si dali vymeniť škridlu plus fólia, plus latovanie, zateplenie sme spravili tak ako to má byť a už len sadrokartán treba dať. Treba na to povolenie keď tá strecha nemá iný tvar, zostala pôvodná len sme chceli zobytniť. Je to klasika - manzart. Prosím o radu, ďakujem.

Ak sa nemení tvar strechy a neuvažujete nad vikierom tak netreba mať stavebné povolenie. Pri plánovaní strešného okna to oznámte susedovi aby ste predišli nedorozumeniam a sused by sa Vám k umiestneniu okna mal vyjadriť písomne. Nie každý má rád keď sa pozeráte susedovy do dvora.

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné kombinovať klampiarske prvky strechy z rôznych materiálov, konkrétne poplastovaný a pozinkovaný plech. Ide o plochú strechu oplechovanú poplastovaným plechom, vrátane okapnice, ale žľaby a zvody sú z pozinkovaného plechu.

Áno, je možné kombinovať klampiarske prvky, podľa priloženej tabuľky. Čo sa týka kombinácie poplastovaných a pozinkovaných plechov sú to tie isté materiály, len s tým rozdielom, že pozinkovaný plech nemá farebnú povrchovú úpravu.

Čo je na výkaze - výmere dôležité?

Bez výkazu výmeru neexistuje spôsob pre nacenenie výstavby domu. Výkaz - výmer je základný súpis potrebných prác a materiálu pre realizáciu požadovaného projektu. Pre každú jednotlivú položku rozpočtu musí byť stanovené jej množstvo. Dobrý projekt obsahuje podrobný výkaz výmer. Najlacnejšia ponuka ale môže obsahovať množstvo nepresností a tým pádom aj zlé rozhodnutie. Naproti tomu ak klient odovzdá všetkým firmám jednotný výkaz výmer vie si ich ponuky porovnať aj napriek nepresnostiam, ktoré sa vo výkaze nachádzajú. Dobrá firma vzápätí upozorní klienta na možné nedostatky a výkaz - výmer opraví.

Aký stavebný materiál sa používajú najčastejšie? Z čoho sa najčastejšie muruje?

Keramická tvarovkaKeramické tvarovky
Moderné veľkoformátové keramické bloky majú výborné tepelné i zvukovoizolačné vlastnosti. Jednovrstvové obvodové murivo dokáže splniť prísne požiadavky európskych noriem a steny už nie je nutné zatepľovať. Príjemné bývanie zabezpečí murivo s dobrou priepustnosťou vodných pár, ktoré v ucelenom systéme urýchľuje a zjednodušuje stavbu. Vyľahčenie pálenej tehly tvorí špeciálna mriežka so systémom zvislých dutín – sú vymyslené tak, aby kládli čo najväčší odpor pri prechode tepla. Tehliarsky črep je navyše ľahčený množstvom jemných pórov, ktoré môžu za podstatne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti tehál. K zvýšeniu tepelnoizolačných vlastností prispieva aj systém zvislých spojov medzi tehlami na takzvané pero + drážku (P + D), ktoré sa zaobídu bez malty. Vyľahčené tehly si pritom zachovali potrebnú pevnosť v tlaku. Pri tehle ako tradičnom stavebnom materiále je samozrejmosťou ucelený systém, z ktorého možno postaviť rôzne nosné aj nenosné konštrukcie – okrem tvaroviek na murovanie stien sú jeho súčasťou aj stropné systémy, preklady a podobne. Tehla je prirodzenou zvukovou izoláciou, tehlové murivo nehorí, ani neumožňuje šírenie plameňa po svojom povrchu.

Pórobetónová tvárnicaPórobetónové tvárnice
Štruktúra vzduchových pórov pórobetónových tvaroviek môže za výbornú zvukovú i tepelnú izoláciu a dobrú mikroklímu v interiéri. Pórobetónové murivo (obsahuje kremičitý piesok, vápno, cement, sadrovec, pórovité prímesi) vyžaduje podobnú ochranu proti vlhkosti ako tehlové alebo porove murivo. Na tento účel sa používajú silikátové a silikónové omietky. Komplexné stavebné systémy pripomínajú stavebnice. Do kompletného stavebného systému patria presné tvárnice na pero a drážku s príchytnými kapsami spájanými tenkovrstvovými lepidlami, priečkové murivo a stropné panely s výstužou. Pórobetón sa navyše jednoducho opracováva, a tak sa väčšina prvkov dá do požadovaného tvaru a veľkosti prispôsobiť na stavbe pomocou jednoduchého náradia. Pórobetónové tvárnice sa môžu pochváliť nízkou objemovou hmotnosťou, vďaka čomu sa s nimi ľahko manipuluje. Murovacie práce sú jednoduché a vďaka ľahkému opracovaniu tvárnic prakticky bezodpadové. Keďže zvolené materiály výrazne ovplyvňujú kvalitu bývania, výber stavebných materiálov vždy podrobne konzultujeme so zákazníkom.

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu.
Máme starší typ strechy zinkový plech, lepenka IPA a dosky, podkrovie je zateplené sklenou vatou + vzduchová medzera a drevený obklad. Po tom, čo sa zvýšila priemerná teplota v dome asi o 5 stupňov, v podkrovných izbách nám začala kondenzovať voda a následne kvapkať cez obklad. Potrebujeme hrubšiu izoláciu (akú odporúčate?) alebo nejakú parozábranu?
Ďakujeme za Vašu pomoc. Petra

Hrubšia izolácia nerieši dostatočne Vás problém, nakoľko izbová vlhkosť nemá kam odchádzať, zráža sa na spodnej strane lepenky (lepenka niej je difúzna, tak sa kondezuje vlhkosť a vracia sa do izby. Naše odporúčanie je vymeniť lepenku za difúznu fóliu, vymeniť izoláciu, ktorá je pravdebodobne navlhnutá a zaplesnutá a dať pod obklad interiérovú fóliu.

Môj známy sa mi ponúkol urobiť novú strechu na dome. Po každom daždi stále zateká. Po upozornení na nedostatky, aby ich odstránil, nereaguje. Mám aj spísanú zmluvu o diele v ktorej je napísané, že prípadné nedostatky budú odstránené na jeho náklady.

V prvom rade ste neuviedli ako ste známeho kontaktovali. Ak len telefonicky to nestačí, je potrebné poslať doporučený list na jeho adresu a vypísať aké nedostatky sa Vám prejavili.

Podľa stavebného zákona je zarúčná doba min. 2 roky od ukončenia práce (tie musia byť uvedené na zmluve). Ďalej je potrebné v liste uviesť do akého času by mali byť opravy uskutočnené. Ak ani na túto výzvu nereaguje, ešte raz je potrebné napísať doporučený list a uviesť v nom, že je to "Pokus o zmier" tam treba uviesť tie isté nedostatky ako v prvom liste, ale odvolať sa, že ak nebudú odstánené do daného termínu, bude zmluva podstúpená právnemu oddeleniu.

Ak Vám nebude odpovedať, je potrebné nájsť si firmu, ktorá Vám nedostatky odstráni, zmluvu o dielo aj s faktúrou za opravu strechy a potvrdenia z pošty o doporučených zasielkách je potrebné odniesť na okresný súd na podateľnu, kde podáte žiadosť na vrátenie finančných prostriedkov, ktoré boli vynaložené na opravu strechy a veci s tým súvisiace.

Musím použiť fóliu?

Fólia plní účel zachytávania vlhkosti z rosenia krytiny. Ak teplota v podkroví je rovnaká ako von nedochádza k žiadnemu roseniu. Rosenie krytiny vzniká len v prípadoch, ak je v podkroví vyššia teplota vzduchu ako vonku. Neobytné podkrovie býva väčšinou dobre prevetrané cez podhľady strechy. V niektorých vidieckych domoch používajú povalu na sušenie byliniek a dokonca aj prádla. To je jasný dôkaz, že vlhkosť sa v dobre odvetrávanej povale nedrží.

Strešné fólie majú svoj význam jedine v obytnom podkroví, ktoré je vykurované. Pri neobytnom podkroví nie je potrebné použiť podstrešnú fóliu.

Musíme mať snehové zábrany?

Náhle letiaci sneh zo strechy, ktorý padne na vás, alebo na vašich blízkych zrejme nikoho nepoteší. Dokonca ak sneh zo strechy poškodí cudzí majetok, za škody je zodpovedný majiteľ budovy.

Hovorí o tom aj stavebný zákon č. 237/2000 Z. z.: § 26 Strechy stavby Snehové zábrany sú doporučené a často krát aj predpísané projektom pre strechy so sklonom vyšším než 10°.

Strešná konštrukcia musí chrániť stavbu pred účinkami vonkajšej klímy, zachytávať a odvádzať zrážkové vody, zabraňovať ich vnikaniu do konštrukcií a zachytávať sneh a ľad tak, aby neohrozovali chodcov a účastníkov cestnej premávky. Povrchová úprava strechy stavby musí spĺňať požiadavky na zabránenie šírenia prelietavého ohňa a ohňa po povrchu.

Pri návrhu snehových zábran je potrebné brať do úvahy sklon strechy, jej dĺžku, tvar a snehové zaťaženie oblasti kde sa stavba nachádza. Snehové zábrany sú inštalované v jednom alebo viacerých radoch nad sebou podľa dĺžky strechy a snehového zaťaženia. Viacúrovňové strechy (prístavby, vikiere a pod.)si vyžadujú viac radov snehových zábran. Snehové zábrany musia byť inštalované hlavne na dlhých strechách, kde je však nutné rešpektovať maximálnu dĺžku strechy v súvislosti s účinnosťou jedného radu zachytávačov.

Cena zábran na priemerný rodinný dom sa pohybuje od 400 € do 700 €. Záleží to najmä od počtu zábran, teda od snehovej oblasti v ktorej sa nachádzate. Aj keď sa používa viacero typov zábran, konečná (výsledná) cena za celý systém je približne rovnaká.

Do povalových priestorov novej strechy sa mi dostali vrabce. Dá sa s tým niečo urobiť? Dá sa to reklamovať?

Je to dosť bežný jav, ktorý vzniká tým, že v odkvapovej časti strechy chýbajú prvky zabraňujúce vniku vrabcov do povalových priestorov (ochranná mriežka a vetrací pás). Je potrebné si s montážnou firmou prediskutovať dôvod, prečo spomínané prvky použité neboli.

V prípade, že ste neboli s potrebou použitia tohto príslušenstva oboznámení, alebo sa realizátor svojvoľne rozhodol montáž vynechať, je to určite predmetom reklamácie.

Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť. Plánujeme odkúpiť podkrovie staršieho bytového domu v Bratislave, ktorý je navyše ešte pamiatka. Čiže už teraz vieme, že budeme potrebovať povolenie z pamiatkového úradu. Nevieme však kde začať s vybavovaním povolení na výstavbu. Očakáva sa od nás, že aj prerábka strechy bude na nás, jedná sa asi o 250 m2, z toho je obytná plocha asi 140 m2. Strecha nie je v zlom stave aj trámy vyzerajú zachovalé, čo sa nam aj hodí do nášho interiérového plánu. Môžte nám prosím poradiť kde začať a ako ďalej postupovať. Prípadne by sa nám hodili aj nejake praktické tipy, pokiaľ ste už realizovali podobnú prerábku, alebo kontakty na firmy. Ďakujem pekne.

V prvom rade je potrebné osloviť pamiatkový úrad o vydanie súhlasu k rekonštrukcii objektu. Ak je stanovisko kladné, treba pripraviť projektovú dokumentáciu a požiadať stavebný úrad o vydanie súhlasu k rekonštrukcii. Na stavebnom úrade Vás oboznámia, do ktorých inštitúcií je potrebné zaslať žiadosť o rekonštrukciu (napr. vodárne, elektrárne, telekomunikácie,..). Je potrebné čakať na ich kladné vyjadrenie.
Čo sa týka rekonštrukčných prác, realizovali sme 1. slovenské gymnázium v Revúcej, kde sa kládol dôraz na zachovanie starých častí a viditeľných trámov. Pri rekonštrukcii je potrebné aby sa stretli objednávatelia, realizátor a architekt. Je potrebné aby sa dohodli na spoločnom riešení, prehodnotili technický stav, jej estetickú a finančnú náročnosť prestavby.

Bola odpoveď dostačujúca? Ak áno, povedzte o nás vašim známym. Ak nie, povedzte to nám

Poslať otázku je jednoduché!

 1. v nižšie uvedenom formulári vyplňte prosím vašu e-mailovú adresu;
 2. do okienka NÁZOV OTÁZKY napíšte predmet vašej správy (napr. oprava starej strechy a pod.);
 3. napíšte otázku;
 4. a odošlite kliknutím na tlačítko SUBMIT.

Copyright © 2014 PEMStav, s.r.o., Hrochoť 18, Hrochoť 976 37